Comchip Technology ACGRAT101-HF
ACGRAT101-HF picture photo
Mfg. Part Number
ACGRAT101-HF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC
Datasheet Download
ACGRAT101-HF.pdf
Availability of ACGRAT101-HF
QUANTITY
ACGRAT101-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of ACGRAT101-HF
Internal Part NumberEIS-ACGRAT101-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device Package2010/DO-214AC
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACGRAT101-HF
Related LinksACGRAT, ACGRAT101-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
ACGRAT101-HF Details Description
Related parts for ACGRAT101-HF
RES SMD 240 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 10% BP 1808 datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
KIT EVAL HMC826LP6CE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN M23 datasheet.pdf
FUSE CERM 6A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
SCHOTTKY - D2PAK-E3 datasheet.pdf
PROCESSOR 533MHZ datasheet.pdf