Sullins Connector Solutions ACM10DRSI-S288
ACM10DRSI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ACM10DRSI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 20POS 0.156
Datasheet Download
ACM10DRSI-S288.pdf
Availability of ACM10DRSI-S288
QUANTITY
ACM10DRSI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM10DRSI-S288
Internal Part NumberEIS-ACM10DRSI-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM10DRSI-S288
Related LinksACM10DR, ACM10DRSI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM10DRSI-S288 Details Description
Related parts for ACM10DRSI-S288
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
DIODE MODULE 40V 120A 2TOWER datasheet.pdf
RES 275 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 450V 3AB AMMO PACK 10A datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0024UF RADIAL datasheet.pdf