Sullins Connector Solutions ACM10DSXH
ACM10DSXH picture photo
Mfg. Part Number
ACM10DSXH
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ACM10DSXH.pdf
Availability of ACM10DSXH
QUANTITY
ACM10DSXH Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM10DSXH
Internal Part NumberEIS-ACM10DSXH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM10DSXH
Related LinksACM1, ACM10DSXH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM10DSXH Details Description
Related parts for ACM10DSXH
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS BRKWY R/A TIN datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TAPE CIRCUIT PLATING 6"X5YD datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
RES 3.12K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf