Sullins Connector Solutions ACM12DRSS
ACM12DRSS picture photo
Mfg. Part Number
ACM12DRSS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ACM12DRSS.pdf
Availability of ACM12DRSS
QUANTITY
ACM12DRSS Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM12DRSS
Internal Part NumberEIS-ACM12DRSS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM12DRSS
Related LinksACM1, ACM12DRSS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM12DRSS Details Description
Related parts for ACM12DRSS
IC DATA ACQ SUBSYSTEM 28SOIC datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SCOTCHLOK BUTT 19-26AWG 25PCS datasheet.pdf
SPARE CONTACTS FOR XG5M CONN datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 400MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
KIT LOCKOUT 30-60A CCP MAIN DISC datasheet.pdf
470UF 50V 10X20 datasheet.pdf