Sullins Connector Solutions ACM12DTMI-S189
ACM12DTMI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ACM12DTMI-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ACM12DTMI-S189.pdf
Availability of ACM12DTMI-S189
QUANTITY
ACM12DTMI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM12DTMI-S189
Internal Part NumberEIS-ACM12DTMI-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM12DTMI-S189
Related LinksACM12DT, ACM12DTMI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM12DTMI-S189 Details Description
Related parts for ACM12DTMI-S189
CASE PLASTIC GM 10.79"L X 9.76"W datasheet.pdf
IC MIXER UP CONVRT 196CSPBGA datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4899LD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.81MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 36MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10MA 12V datasheet.pdf