Sullins Connector Solutions ACM15DRSI-S288
ACM15DRSI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ACM15DRSI-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 30POS 0.156
Datasheet Download
ACM15DRSI-S288.pdf
Availability of ACM15DRSI-S288
QUANTITY
ACM15DRSI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM15DRSI-S288
Internal Part NumberEIS-ACM15DRSI-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM15DRSI-S288
Related LinksACM15DR, ACM15DRSI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM15DRSI-S288 Details Description
Related parts for ACM15DRSI-S288
HEADER OPEN TURR 3LVL.300 8POS datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf