Sullins Connector Solutions ACM22DRKD
ACM22DRKD picture photo
Mfg. Part Number
ACM22DRKD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .156"
Datasheet Download
ACM22DRKD.pdf
Availability of ACM22DRKD
QUANTITY
ACM22DRKD Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM22DRKD
Internal Part NumberEIS-ACM22DRKD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM22DRKD
Related LinksACM2, ACM22DRKD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM22DRKD Details Description
Related parts for ACM22DRKD
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
MODULE TXRX BLUETOOTH 2 18SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 5.21MM datasheet.pdf
FLAT PART DEBURRING WHEEL 7A MED datasheet.pdf
CAP CER 680PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf
CONN RECEPT 68POS 1.27MM datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 75MHZ 8SOIC datasheet.pdf