Sullins Connector Solutions ACM24DRMS
ACM24DRMS picture photo
Mfg. Part Number
ACM24DRMS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 WW
Datasheet Download
ACM24DRMS.pdf
Availability of ACM24DRMS
QUANTITY
ACM24DRMS Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM24DRMS
Internal Part NumberEIS-ACM24DRMS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM24DRMS
Related LinksACM2, ACM24DRMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM24DRMS Details Description
Related parts for ACM24DRMS
IC SW DISTRIBUTION 2CHAN 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN ASSY DUAL POS .050 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
IC CONV DC/DC PWM 0.60MA 7DIP datasheet.pdf