Sullins Connector Solutions ACM24DRSS-S288
ACM24DRSS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ACM24DRSS-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156"
Datasheet Download
ACM24DRSS-S288.pdf
Availability of ACM24DRSS-S288
QUANTITY
ACM24DRSS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM24DRSS-S288
Internal Part NumberEIS-ACM24DRSS-S288
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM24DRSS-S288
Related LinksACM24DR, ACM24DRSS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM24DRSS-S288 Details Description
Related parts for ACM24DRSS-S288
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
COVER DUCT WR PVC IVR 1.5"X 6' datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf