Sullins Connector Solutions ACM24DTAT
ACM24DTAT picture photo
Mfg. Part Number
ACM24DTAT
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ACM24DTAT.pdf
Availability of ACM24DTAT
QUANTITY
ACM24DTAT Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM24DTAT
Internal Part NumberEIS-ACM24DTAT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM24DTAT
Related LinksACM2, ACM24DTAT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM24DTAT Details Description
Related parts for ACM24DTAT
DIODE GEN PURP 200V 8A DPAK datasheet.pdf
CONN RPSMA BL CRJA-CPV 8.5" COAX datasheet.pdf
LED DOME 5MM MIDG FLNG 574NM GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 14A 14.4 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf