Sullins Connector Solutions ACM30DTAN-S328
ACM30DTAN-S328 picture photo
Mfg. Part Number
ACM30DTAN-S328
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .156"
Datasheet Download
ACM30DTAN-S328.pdf
Availability of ACM30DTAN-S328
QUANTITY
ACM30DTAN-S328 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM30DTAN-S328
Internal Part NumberEIS-ACM30DTAN-S328
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBrown
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM30DTAN-S328
Related LinksACM30DT, ACM30DTAN-S328 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM30DTAN-S328 Details Description
Related parts for ACM30DTAN-S328
DIODE SCHOTTKY 40V 8A DO204AR datasheet.pdf
BAG MOISTURE BARRIER 5X8" 100PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12VC LLP75 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 30POS datasheet.pdf