Sullins Connector Solutions ACM43DSEN-S858
ACM43DSEN-S858 picture photo
Mfg. Part Number
ACM43DSEN-S858
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS .156"
Datasheet Download
ACM43DSEN-S858.pdf
Availability of ACM43DSEN-S858
QUANTITY
ACM43DSEN-S858 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM43DSEN-S858
Internal Part NumberEIS-ACM43DSEN-S858
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions86
Card Thickness-
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM43DSEN-S858
Related LinksACM43DS, ACM43DSEN-S858 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM43DSEN-S858 Details Description
Related parts for ACM43DSEN-S858
CONN RECEPT PIN .032-.046" .160" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 6POS PCB datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 300A 3TOWER datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SNGL SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
HOLDER FOR 18650 BATTERY datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 6V 240W datasheet.pdf