Avago Technologies US, Inc. ACNT-H61L-500E
ACNT-H61L-500E picture photo
Mfg. Part Number
ACNT-H61L-500E
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Logic Output
Brief Description
OPTOISO 7.5KV PUSH PULL
Datasheet Download
ACNT-H61L-500E.pdf
Availability of ACNT-H61L-500E
QUANTITY
ACNT-H61L-500E Order Process
Ship out your order
Specifications of ACNT-H61L-500E
Internal Part NumberEIS-ACNT-H61L-500E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Logic Output
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Voltage - Isolation7500Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)20kV/µs
Input TypeDC
Output TypePush-Pull, Totem Pole
Current - Output / Channel-
Data Rate10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)-
Rise / Fall Time (Typ)-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)-
Current - DC Forward (If) (Max)-
Voltage - Supply3.3V, 5V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.535", 13.60mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACNT-H61L-500E
Related LinksACNT-H6, ACNT-H61L-500E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ACNT-H61L-500E Details Description
Related parts for ACNT-H61L-500E
RES 1.3 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 46.4OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 190MA 14 OHM TH datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 50POS DL .100 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
GDT 470V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf