Abracon Corporation ACO-10.000MHZ-EK
ACO-10.000MHZ-EK picture photo
Mfg. Part Number
ACO-10.000MHZ-EK
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 10.000MHZ TTL PC PIN
Datasheet Download
ACO-10.000MHZ-EK.pdf
Availability of ACO-10.000MHZ-EK
QUANTITY
ACO-10.000MHZ-EK Order Process
Ship out your order
Specifications of ACO-10.000MHZ-EK
Internal Part NumberEIS-ACO-10.000MHZ-EK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelACO.pdfACO.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesACO
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency10MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.795" L x 0.496" W (20.20mm x 12.60mm)
Height0.200" (5.08mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACO-10.000MHZ-EK
Related LinksACO-10.0, ACO-10.000MHZ-EK Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ACO-10.000MHZ-EK Details Description
Related parts for ACO-10.000MHZ-EK
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 74POS STR datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
SHAFT EXTENSION COUPLER 12MM datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 290.4VC R6 datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf