Avago Technologies US, Inc. ACPL-214-500E
ACPL-214-500E picture photo
Mfg. Part Number
ACPL-214-500E
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 3KV TRANS 4SOIC
Datasheet Download
ACPL-214-500E.pdf
Availability of ACPL-214-500E
QUANTITY
ACPL-214-500E Order Process
Ship out your order
Specifications of ACPL-214-500E
Internal Part NumberEIS-ACPL-214-500E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Voltage - Isolation3000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)20% @ 1mA
Current Transfer Ratio (Max)400% @ 1mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)3µs, 3µs
Rise / Fall Time (Typ)2µs, 3µs
Input TypeAC, DC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)80V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOIC (0.173", 4.40mm)
Supplier Device Package4-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACPL-214-500E
Related LinksACPL-2, ACPL-214-500E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ACPL-214-500E Details Description
Related parts for ACPL-214-500E
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
POE SPLITTER 21W 24V DESKTOP datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 310 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LINE RVR 3V QUAD DIFF 16-SOIC datasheet.pdf