Avago Technologies US, Inc. ACPL-217-500E
ACPL-217-500E picture photo
Mfg. Part Number
ACPL-217-500E
Brief Description
OPTOISOLATOR 3KV TRANS 4SOIC
Datasheet Download
ACPL-217-500E.pdf
Availability of ACPL-217-500E
QUANTITY
ACPL-217-500E Order Process
Ship out your order
Specifications of ACPL-217-500E
Internal Part NumberEIS-ACPL-217-500E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Voltage - Isolation3000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)50% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max)600% @ 5mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)3µs, 3µs
Rise / Fall Time (Typ)2µs, 3µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)80V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOIC (0.173", 4.40mm)
Supplier Device Package4-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACPL-217-500E
Related LinksACPL-2, ACPL-217-500E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ACPL-217-500E Details Description
Related parts for ACPL-217-500E
IC SW QUAD ANLG SPST 16-DIP datasheet.pdf
LED PNL MT 9MM 12V CHROME RED datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM60H/AE60G/HDM60H datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP16H/AE16G/HDP16H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
RES 732 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf