Avago Technologies US, Inc. ACPL-772L-500E
ACPL-772L-500E picture photo
Mfg. Part Number
ACPL-772L-500E
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Logic Output
Brief Description
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW
Datasheet Download
ACPL-772L-500E.pdf
Availability of ACPL-772L-500E
QUANTITY
ACPL-772L-500E Order Process
Ship out your order
Specifications of ACPL-772L-500E
Internal Part NumberEIS-ACPL-772L-500E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMult Device Design Changes 10/Nov/2015
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Logic Output
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)10kV/µs
Input TypeLogic
Output TypePush-Pull, Totem Pole
Current - Output / Channel10mA
Data Rate25MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)40ns, 40ns
Rise / Fall Time (Typ)9ns, 8ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)-
Current - DC Forward (If) (Max)-
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package8-DIP Gull Wing
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACPL-772L-500E
Related LinksACPL-77, ACPL-772L-500E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ACPL-772L-500E Details Description
Related parts for ACPL-772L-500E
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 165MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 533MHZ 24QSOP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DSP 100LQFP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
REAR COVER datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 3A EMH8 datasheet.pdf