Avago Technologies US, Inc. ACPL-844-360E
ACPL-844-360E picture photo
Mfg. Part Number
ACPL-844-360E
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5KV 4CH TRANS 16SMD
Datasheet Download
ACPL-844-360E.pdf
Availability of ACPL-844-360E
QUANTITY
ACPL-844-360E Order Process
Ship out your order
Specifications of ACPL-844-360E
Internal Part NumberEIS-ACPL-844-360E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels4
Voltage - Isolation5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)20% @ 1mA
Current Transfer Ratio (Max)300% @ 1mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)4µs, 3µs
Input TypeAC, DC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)70V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Vce Saturation (Max)200mV
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package16-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACPL-844-360E
Related LinksACPL-8, ACPL-844-360E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ACPL-844-360E Details Description
Related parts for ACPL-844-360E
IC TX/RX RS-485 LO-SLEW 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSR OPTO TRANS 3.8MM REFL C-MT datasheet.pdf
IC HOTSWAP CTRLR 1A NEG 8-SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 36PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 62.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf