Avago Technologies US, Inc. ACPL-W302-500E
ACPL-W302-500E picture photo
Mfg. Part Number
ACPL-W302-500E
Manufacturer
Product Category
Isolators - Gate Drivers
Brief Description
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 6SO
Datasheet Download
ACPL-W302-500E.pdf
Availability of ACPL-W302-500E
QUANTITY
ACPL-W302-500E Order Process
Ship out your order
Specifications of ACPL-W302-500E
Internal Part NumberEIS-ACPL-W302-500E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMult Device Design Changes 10/Nov/2015
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Jul/2013
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyIsolators - Gate Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TechnologyOptical Coupling
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)10kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)700ns, 700ns
Pulse Width Distortion (Max)-
Rise / Fall Time (Typ)50ns, 50ns
Current - Output High, Low200mA, 200mA
Current - Peak Output400mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Voltage - Supply10 V ~ 30 V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package6-SO
ApprovalsCSA, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACPL-W302-500E
Related LinksACPL-W3, ACPL-W302-500E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ACPL-W302-500E Details Description
Related parts for ACPL-W302-500E
PHOTODIODE BLUE W/DF .36MM SQ T1 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
THERM NTC 2.2K OHMS 0603 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR TO220-7 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 50V NI-1230 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 11.75"L X 10.75"W datasheet.pdf
CONN TERM BLK 8POS 5MM VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN D-SUB STACKED M/M 9POS R/A datasheet.pdf