Avago Technologies US, Inc. ACPL-W70L-020E
ACPL-W70L-020E picture photo
Mfg. Part Number
ACPL-W70L-020E
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Logic Output
Brief Description
OPTOISO 5KV PUSH PULL 6SSO
Datasheet Download
ACPL-W70L-020E.pdf
Availability of ACPL-W70L-020E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ACPL-W70L-020E Order Process
Ship out your order
Specifications of ACPL-W70L-020E
Internal Part NumberEIS-ACPL-W70L-020E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Logic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Voltage - Isolation5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)10kV/µs
Input TypeDC
Output TypePush-Pull, Totem Pole
Current - Output / Channel10mA
Data Rate15MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)55ns, 55ns
Rise / Fall Time (Typ)3.5ns, 3.5ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)10mA
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SOIC (0.268", 6.80mm Width)
Supplier Device Package6-SSO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACPL-W70L-020E
Related LinksACPL-W7, ACPL-W70L-020E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ACPL-W70L-020E Details Description
Related parts for ACPL-W70L-020E
SWITCH LEVER DPDT 15A QC TERM datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 48POS RT ANG PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
LASER DIODE MOD 780NM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
4.2MM WTB RAHDR W/O MNTFLG 4SN datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 835MA 150 MOHM datasheet.pdf