Amphenol Industrial ACS00E-22-22PB(003)
ACS00E-22-22PB(003) picture photo
Mfg. Part Number
ACS00E-22-22PB(003)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
ACS00E-22-22PB(003).pdf
Availability of ACS00E-22-22PB(003)
QUANTITY
ACS00E-22-22PB(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS00E-22-22PB(003)
Internal Part NumberEIS-ACS00E-22-22PB(003)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesAC-B, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert22-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS00E-22-22PB(003)
Related LinksACS00E-22, ACS00E-22-22PB(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACS00E-22-22PB(003) Details Description
Related parts for ACS00E-22-22PB(003)
FUSE CERAMIC 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 6WLCSP datasheet.pdf