Amphenol Industrial ACS02A-24-28PB(003)
ACS02A-24-28PB(003) picture photo
Mfg. Part Number
ACS02A-24-28PB(003)
Brief Description
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
ACS02A-24-28PB(003).pdf
Availability of ACS02A-24-28PB(003)
QUANTITY
ACS02A-24-28PB(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS02A-24-28PB(003)
Internal Part NumberEIS-ACS02A-24-28PB(003)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesAC-B, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS02A-24-28PB(003)
Related LinksACS02A-24, ACS02A-24-28PB(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACS02A-24-28PB(003) Details Description
Related parts for ACS02A-24-28PB(003)
COLD SHRINK 1.27-2.67 X 12" BLK datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 20% BX 1812 datasheet.pdf
RES 59 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
PLUG-INTOP ROLLER PLUNGER DPDT datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf