Amphenol Industrial ACS02E-16-10S(025)
ACS02E-16-10S(025) picture photo
Mfg. Part Number
ACS02E-16-10S(025)
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
ACS02E-16-10S(025).pdf
Availability of ACS02E-16-10S(025)
QUANTITY
ACS02E-16-10S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS02E-16-10S(025)
Internal Part NumberEIS-ACS02E-16-10S(025)
FamilyCircular Connectors
SeriesAC, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS02E-16-10S(025)
Related LinksACS02E-16, ACS02E-16-10S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACS02E-16-10S(025) Details Description
Related parts for ACS02E-16-10S(025)
Connector Header 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONN RECEPT 36POS datasheet.pdf
AP,STR,ZNC,PSA datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TRANS RF 160W 65V LDMOS datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
BLADE SLUG datasheet.pdf
FUSE 35A 1000V DIN 00 AR datasheet.pdf