Amphenol Industrial ACS02E-24-12SB(G96)
ACS02E-24-12SB(G96) picture photo
Mfg. Part Number
ACS02E-24-12SB(G96)
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
ACS02E-24-12SB(G96).pdf
Availability of ACS02E-24-12SB(G96)
QUANTITY
ACS02E-24-12SB(G96) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS02E-24-12SB(G96)
Internal Part NumberEIS-ACS02E-24-12SB(G96)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesAC-B, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS02E-24-12SB(G96)
Related LinksACS02E-24, ACS02E-24-12SB(G96) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACS02E-24-12SB(G96) Details Description
Related parts for ACS02E-24-12SB(G96)
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS 8ROW RT ANG HM-Z datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 250V 6.3A PCB datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 L.143 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf