Amphenol Industrial ACS06E-24-28S(003)
ACS06E-24-28S(003) picture photo
Mfg. Part Number
ACS06E-24-28S(003)
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
ACS06E-24-28S(003).pdf
Availability of ACS06E-24-28S(003)
QUANTITY
ACS06E-24-28S(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS06E-24-28S(003)
Internal Part NumberEIS-ACS06E-24-28S(003)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesAC, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesMounting Hardware, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS06E-24-28S(003)
Related LinksACS06E-24, ACS06E-24-28S(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACS06E-24-28S(003) Details Description
Related parts for ACS06E-24-28S(003)
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight 28-TQFN (5x5) datasheet.pdf
KIT HEADBOARD FOR MT9V024 MONO datasheet.pdf
RES 8.20 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
ID SENSOR RFID MODULE 1-HEAD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
11+11 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
RES 1K OHM .4W .05% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf