Allegro MicroSystems, LLC ACS723LLCTR-40AB-T
ACS723LLCTR-40AB-T picture photo
Mfg. Part Number
ACS723LLCTR-40AB-T
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 40A AC/DC
Datasheet Download
ACS723LLCTR-40AB-T.pdf
Availability of ACS723LLCTR-40AB-T
QUANTITY
ACS723LLCTR-40AB-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS723LLCTR-40AB-T
Internal Part NumberEIS-ACS723LLCTR-40AB-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAllegro MicroSystems – Current Sensor ICs
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing40A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity50mV/A
FrequencyDC ~ 80kHz
Linearity±1%
Accuracy±3%
Voltage - Supply5V
Response Time5µs
Current - Supply (Max)14mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS723LLCTR-40AB-T
Related LinksACS723LLC, ACS723LLCTR-40AB-T Datasheet, Allegro MicroSystems, LLC Distributor
ACS723LLCTR-40AB-T Details Description
Related parts for ACS723LLCTR-40AB-T
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SERIAL-IN SHIFT-REG 16SO datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 16MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 15C P /11 WHT 18" NI datasheet.pdf