Allegro MicroSystems, LLC ACS754LCB-100-PFF
ACS754LCB-100-PFF picture photo
Mfg. Part Number
ACS754LCB-100-PFF
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC
Datasheet Download
ACS754LCB-100-PFF.pdf
Availability of ACS754LCB-100-PFF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ACS754LCB-100-PFF Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS754LCB-100-PFF
Internal Part NumberEIS-ACS754LCB-100-PFF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package170
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
Series-
PackagingTube
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing100A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity20mV/A
FrequencyDC ~ 35kHz
Linearity±1.5%
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Response Time11µs
Current - Supply (Max)10mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-CB Formed Leads, PFF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS754LCB-100-PFF
Related LinksACS754LC, ACS754LCB-100-PFF Datasheet, Allegro MicroSystems, LLC Distributor
ACS754LCB-100-PFF Details Description
Related parts for ACS754LCB-100-PFF
LED RED 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
DC ELECTRONIC PROGRAM LOAD 600W datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CIRC datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SGE-245-2-2730 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.3A 4SSON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf