Allegro MicroSystems, LLC ACS754SCB-130-PSF
ACS754SCB-130-PSF picture photo
Mfg. Part Number
ACS754SCB-130-PSF
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 130A AC/DC
Datasheet Download
ACS754SCB-130-PSF.pdf
Availability of ACS754SCB-130-PSF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ACS754SCB-130-PSF Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS754SCB-130-PSF
Internal Part NumberEIS-ACS754SCB-130-PSF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package170
Series-
PackagingTray
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing130A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity15mV/A
FrequencyDC ~ 35kHz
Linearity±0.8%
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Response Time11µs
Current - Supply (Max)10mA
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-CB Formed Leads, PSF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS754SCB-130-PSF
Related LinksACS754SC, ACS754SCB-130-PSF Datasheet, Allegro MicroSystems, LLC Distributor
ACS754SCB-130-PSF Details Description
Related parts for ACS754SCB-130-PSF
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 30mA 24-TSSOP-EP datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf