Allegro MicroSystems, LLC ACS756KCA-050B-PFF-T
ACS756KCA-050B-PFF-T picture photo
Mfg. Part Number
ACS756KCA-050B-PFF-T
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC
Datasheet Download
ACS756KCA-050B-PFF-T.pdf
Availability of ACS756KCA-050B-PFF-T
QUANTITY
ACS756KCA-050B-PFF-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS756KCA-050B-PFF-T
Internal Part NumberEIS-ACS756KCA-050B-PFF-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensor
Current Sensor ICs: Performance and Efficiency Applications
Standard Package34
Series-
PackagingTube
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing50A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity40mV/A
FrequencyDC ~ 120kHz
Linearity±1.8%
Accuracy±7.5%
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Response Time3µs
Current - Supply (Max)14mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-CA Formed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS756KCA-050B-PFF-T
Related LinksACS756KCA-, ACS756KCA-050B-PFF-T Datasheet, Allegro MicroSystems, LLC Distributor
ACS756KCA-050B-PFF-T Details Description
Related parts for ACS756KCA-050B-PFF-T
CONN SOCKET 22-28 AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 500CPR 3/8" datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4.2A 30 MOHM TH datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 7.5A 80VDC BLADE datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf