Allegro MicroSystems, LLC ACS770LCB-100U-PSF-T
ACS770LCB-100U-PSF-T picture photo
Mfg. Part Number
ACS770LCB-100U-PSF-T
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
LINEAR CURRENT SENSOR
Datasheet Download
ACS770LCB-100U-PSF-T.pdf
Availability of ACS770LCB-100U-PSF-T
QUANTITY
ACS770LCB-100U-PSF-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS770LCB-100U-PSF-T
Internal Part NumberEIS-ACS770LCB-100U-PSF-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package34
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesACS770
PackagingTube
For MeasuringDC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing100A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity40mV/A
FrequencyDC ~ 120kHz
Linearity±1%
Accuracy±0.6%
Voltage - Supply5V
Response Time4.6µs
Current - Supply (Max)15mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
PolarizationUnidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-CB Formed Leads, PSF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS770LCB-100U-PSF-T
Related LinksACS770LCB-, ACS770LCB-100U-PSF-T Datasheet, Allegro MicroSystems, LLC Distributor
ACS770LCB-100U-PSF-T Details Description
Related parts for ACS770LCB-100U-PSF-T
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
TERM FORK EXP VYL 16-14AWG #8 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 8-SO datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC CTLR SMPS PS SW MODE 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
KK 156 CRIMP HOUSING 5POS datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf