Kingbright ACSA56-51SURKWA
ACSA56-51SURKWA picture photo
Mfg. Part Number
ACSA56-51SURKWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 650NM RED 2DIG 0.56" SMD
Datasheet Download
ACSA56-51SURKWA.pdf
Availability of ACSA56-51SURKWA
QUANTITY
ACSA56-51SURKWA Order Process
Ship out your order
Specifications of ACSA56-51SURKWA
Internal Part NumberEIS-ACSA56-51SURKWA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUltra-Thin SMD Display
3D ModelACDA56-51x.sldprtACDA56-51x.proACDA56-51x.igsACDA56-51x.stp
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension0.669" H x 0.492" W x 0.094" D (17.00mm x 12.50mm x 2.40mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.22mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.95V
Current - Test20mA
Millicandela Rating36mcd
Wavelength - Peak650nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case12-SMD, No Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACSA56-51SURKWA
Related LinksACSA56-, ACSA56-51SURKWA Datasheet, Kingbright Distributor
ACSA56-51SURKWA Details Description
Related parts for ACSA56-51SURKWA
RES 220K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3049G/X 8" datasheet.pdf
IC MONITOR SIX SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
FLOOR JIB BACKING PLATE datasheet.pdf
TERM BLOCK NEMA 18-6AWG CLAMP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD CUR OUT 16SSOP datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPST XSON8 datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 75.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf