Avago Technologies US, Inc. ACSL-6410-50TE
ACSL-6410-50TE picture photo
Mfg. Part Number
ACSL-6410-50TE
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Logic Output
Brief Description
OPTOISO 2.5KV 4CH OPEN COLL 16SO
Datasheet Download
ACSL-6410-50TE.pdf
Availability of ACSL-6410-50TE
QUANTITY
ACSL-6410-50TE Order Process
Ship out your order
Specifications of ACSL-6410-50TE
Internal Part NumberEIS-ACSL-6410-50TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Logic Output
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels4
Inputs - Side 1/Side 23/1
Voltage - Isolation2500Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)10kV/µs
Input TypeDC
Output TypeOpen Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel50mA
Data Rate15MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)100ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ)30ns, 12ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.52V
Current - DC Forward (If) (Max)15mA
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACSL-6410-50TE
Related LinksACSL-64, ACSL-6410-50TE Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ACSL-6410-50TE Details Description
Related parts for ACSL-6410-50TE
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS datasheet.pdf
TV 8C 8#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
10000UF 63V 50X80MM 85C 20000H datasheet.pdf