NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. ACT108-600E,126
ACT108-600E,126 picture photo
Mfg. Part Number
ACT108-600E,126
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92-3
Datasheet Download
ACT108-600E,126.pdf
Availability of ACT108-600E,126
QUANTITY
ACT108-600E,126 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACT108-600E,126
Internal Part NumberEIS-ACT108-600E,126
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)800mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)8A, 8.8A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)25mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACT108-600E,126
ACT108-600E,126 Details Description
Related parts for ACT108-600E,126
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 4.3A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
WIMS:SPLICE TRAY ASY ELAST SPL datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 EVDO datasheet.pdf
SLZF 5.08/06/180F SN OR BX datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 390 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf