Panasonic Electric Works ACV32124
ACV32124 picture photo
Mfg. Part Number
ACV32124
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V
Datasheet Download
ACV32124.pdf
Availability of ACV32124
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ACV32124 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACV32124
Internal Part NumberEIS-ACV32124
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesACV
PackagingTube
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current33.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage28VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)-
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time10ms
Release Time10ms
FeaturesDiode
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power800 mW
Coil Resistance720 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACV32124
Related LinksACV3, ACV32124 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ACV32124 Details Description
Related parts for ACV32124
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 1.7A SOT-223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC 2416 datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
SS TIMR INTERVAL, 20M, 220VAC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.4A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf