Analog AD5114BCPZ10-1-RL7
AD5114BCPZ10-1-RL7 picture photo
Mfg. Part Number
AD5114BCPZ10-1-RL7
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC DGTL POT 32POS 10K SGL 8LFCSP
Datasheet Download
AD5114BCPZ10-1-RL7.pdf
Availability of AD5114BCPZ10-1-RL7
QUANTITY
AD5114BCPZ10-1-RL7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD5114BCPZ10-1-RL7
Internal Part NumberEIS-AD5114BCPZ10-1-RL7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMini-LFCSP Assembly and Test Transfer 12/Nov/2013
Assembly/Test Revision A 12/May/2014
Assembly/Test Revision B 30/Jun/2014
Assembly/Test Site Revision C 06/Aug/2014
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps32
Resistance (Ohms)10k
InterfaceI²C
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V, 2.3 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±8%
Temperature Coefficient (Typ)35 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)70
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package8-LFCSP-UD (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD5114BCPZ10-1-RL7
Related LinksAD5114BCP, AD5114BCPZ10-1-RL7 Datasheet, Analog Distributor
AD5114BCPZ10-1-RL7 Details Description
Related parts for AD5114BCPZ10-1-RL7
CONN PLUG 9POS DUCKBILL datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
HEADER GOLD 52POS QUAD ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 4MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf