Analog AD5242BRZ10-REEL7
AD5242BRZ10-REEL7 picture photo
Mfg. Part Number
AD5242BRZ10-REEL7
Brief Description
IC POT DGTL DUAL 256POS 16SOIC
Datasheet Download
AD5242BRZ10-REEL7.pdf
Availability of AD5242BRZ10-REEL7
QUANTITY
AD5242BRZ10-REEL7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD5242BRZ10-REEL7
Internal Part NumberEIS-AD5242BRZ10-REEL7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices Family 27/Oct/2011
PCN Assembly/OriginAlternate Assembly Site 06/Feb/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits2
Number of Taps256
Resistance (Ohms)10k
InterfaceI²C
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V, ±2.3 V ~ 2.7 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance-30%, +50%
Temperature Coefficient (Typ)30 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)60
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD5242BRZ10-REEL7
Related LinksAD5242BR, AD5242BRZ10-REEL7 Datasheet, Analog Distributor
AD5242BRZ10-REEL7 Details Description
Related parts for AD5242BRZ10-REEL7
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC 214AB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OUTER TERMINAL ST CONN 2X2 TYPE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf