Analog AD5290YRMZ50-R7
AD5290YRMZ50-R7 picture photo
Mfg. Part Number
AD5290YRMZ50-R7
Brief Description
IC POT DGTL 50K 256POS 10-MSOP
Datasheet Download
AD5290YRMZ50-R7.pdf
Availability of AD5290YRMZ50-R7
QUANTITY
AD5290YRMZ50-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD5290YRMZ50-R7
Internal Part NumberEIS-AD5290YRMZ50-R7
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps256
Resistance (Ohms)50k
InterfaceSPI
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply20 V ~ 30 V, ±10 V ~ 15 V
Features-
Tolerance±30%
Temperature Coefficient (Typ)35 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)50
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD5290YRMZ50-R7
Related LinksAD5290Y, AD5290YRMZ50-R7 Datasheet, Analog Distributor
AD5290YRMZ50-R7 Details Description
Related parts for AD5290YRMZ50-R7
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 2W DO41 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf