Analog AD5662ARJZ-2500RL7
AD5662ARJZ-2500RL7 picture photo
Mfg. Part Number
AD5662ARJZ-2500RL7
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 16BIT BUFF V-OUT SOT23-8
Datasheet Download
AD5662ARJZ-2500RL7.pdf
Availability of AD5662ARJZ-2500RL7
QUANTITY
AD5662ARJZ-2500RL7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD5662ARJZ-2500RL7
Internal Part NumberEIS-AD5662ARJZ-2500RL7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesData Converter Fundamentals
DAC Architectures
Five Things to Know About DACs Part 1: Resolution vs. Accuracy
Five Things to Know About DACs Part 2: Total Unadjusted Error (TUE)
Five Things to Know About DACs Part 5: Dynamic Performance
Five Things to Know About DACs Part 4: Buffering
Design Resources4 mA to 20 mA Process Control Loop Using AD5662 (CN0009)
16-Bit Fully Isolated Voltage Output Module Using AD5662, ADuM1401, and External Amplifiers (CN0063)
16-Bit Fully Isolated 4 mA to 20 mA Output Module Using AD5662, ADuM1401, and External Amplifiers (CN0064)
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Jan/2014
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
SeriesnanoDAC®
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time8µs
Number of Bits16
Data InterfaceDSP, MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™
Number of Converters1
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8
Supplier Device PackageSOT-23-8
Number of Outputs and Type1 Voltage, Unipolar
Sampling Rate (Per Second)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD5662ARJZ-2500RL7
Related LinksAD5662ARJ, AD5662ARJZ-2500RL7 Datasheet, Analog Distributor
AD5662ARJZ-2500RL7 Details Description
Related parts for AD5662ARJZ-2500RL7
IDC CABLE- AKC34G/ AE34M / AKC34 datasheet.pdf
CONN RING 8 AWG #1/4 RED A-BOND datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 120MA 1CH NO 6-SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 250MA SOT23-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 16A TO-247 datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 750 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POWERSTAC RAHDR 10POS GRY POL B datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 100W datasheet.pdf