Analog AD5725ARSZ-500RL7
AD5725ARSZ-500RL7 picture photo
Mfg. Part Number
AD5725ARSZ-500RL7
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 12BIT QUAD PAR 28-SSOP
Datasheet Download
AD5725ARSZ-500RL7.pdf
Availability of AD5725ARSZ-500RL7
QUANTITY
AD5725ARSZ-500RL7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD5725ARSZ-500RL7
Internal Part NumberEIS-AD5725ARSZ-500RL7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesData Converter Fundamentals
DAC Architectures
Five Things to Know About DACs Part 1: Resolution vs. Accuracy
Five Things to Know About DACs Part 2: Total Unadjusted Error (TUE)
Five Things to Know About DACs Part 5: Dynamic Performance
Five Things to Know About DACs Part 4: Buffering
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time7µs
Number of Bits12
Data InterfaceParallel
Number of Converters4
Voltage Supply SourceDual ±
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Number of Outputs and Type4 Voltage, Unipolar; 4 Voltage, Bipolar
Sampling Rate (Per Second)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD5725ARSZ-500RL7
Related LinksAD5725AR, AD5725ARSZ-500RL7 Datasheet, Analog Distributor
AD5725ARSZ-500RL7 Details Description
Related parts for AD5725ARSZ-500RL7
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FME PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8.4MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
VARISTOR 640V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf