Analog AD7820LN
AD7820LN picture photo
Mfg. Part Number
AD7820LN
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 8BIT HS TRACK/HOLD 20-DIP
Datasheet Download
AD7820LN.pdf
Availability of AD7820LN
QUANTITY
AD7820LN Order Process
Ship out your order
Specifications of AD7820LN
Internal Part NumberEIS-AD7820LN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTube
Number of Bits8
Sampling Rate (Per Second)-
Number of Inputs1
Input TypeSingle Ended
Data InterfaceParallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureFlash
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog5V
Voltage - Supply, Digital5V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD7820LN
Related LinksAD78, AD7820LN Datasheet, Analog Distributor
AD7820LN Details Description
Related parts for AD7820LN
IDC CABLE - MKR10K/MC10G/MCS10K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 132 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 9POS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
PULL SAFETY SW CABLE MAINTAIN datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 692MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 4.2V SSOT-2 datasheet.pdf