Analog AD8500AKSZ-REEL7
AD8500AKSZ-REEL7 picture photo
Mfg. Part Number
AD8500AKSZ-REEL7
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 7KHZ RRO SC70-5
Datasheet Download
AD8500AKSZ-REEL7.pdf
Availability of AD8500AKSZ-REEL7
QUANTITY
AD8500AKSZ-REEL7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD8500AKSZ-REEL7
Internal Part NumberEIS-AD8500AKSZ-REEL7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCommon Photodiode Op-Amp Circuit Problems and Solutions
Indirect Current Feedback Instrumentation Amplifier Applications Guide
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.004 V/µs
Gain Bandwidth Product7kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias1pA
Voltage - Input Offset235µV
Current - Supply750nA
Current - Output / Channel5mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)1.8 V ~ 5.5 V, ±0.9 V ~ 2.75 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD8500AKSZ-REEL7
Related LinksAD8500AK, AD8500AKSZ-REEL7 Datasheet, Analog Distributor
AD8500AKSZ-REEL7 Details Description
Related parts for AD8500AKSZ-REEL7
RES SMD 576 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SENSOR PROG ANGLE SOT637 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 500M 72QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN IDC 8POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
RES 200K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 15.5KV 80A OIL TIGHT datasheet.pdf