Analog AD9054ABSTZ-200
AD9054ABSTZ-200 picture photo
Mfg. Part Number
AD9054ABSTZ-200
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 8BIT 200MSPS 44-LQFP
Datasheet Download
AD9054ABSTZ-200.pdf
Availability of AD9054ABSTZ-200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AD9054ABSTZ-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD9054ABSTZ-200
Internal Part NumberEIS-AD9054ABSTZ-200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesADC Applications
ADC Architectures
PCN Obsolescence/ EOLAD9054A Models 17/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTray
Number of Bits8
Sampling Rate (Per Second)200M
Number of Inputs1
Input TypeDifferential, Single Ended
Data InterfaceParallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitecturePipelined
Reference TypeInternal
Voltage - Supply, Analog5V
Voltage - Supply, Digital5V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LQFP
Supplier Device Package44-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD9054ABSTZ-200
Related LinksAD9054A, AD9054ABSTZ-200 Datasheet, Analog Distributor
AD9054ABSTZ-200 Details Description
Related parts for AD9054ABSTZ-200
IC MPU M683XX 20MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD523F datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLACK 250' datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 100DB 12DSBGA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 1 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE M12 2POS IDC datasheet.pdf