Analog AD9212ABCPZ-40
AD9212ABCPZ-40 picture photo
Mfg. Part Number
AD9212ABCPZ-40
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 10BIT SRL 40MSPS 64LFCSP
Datasheet Download
AD9212ABCPZ-40.pdf
Availability of AD9212ABCPZ-40
QUANTITY
AD9212ABCPZ-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD9212ABCPZ-40
Internal Part NumberEIS-AD9212ABCPZ-40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTray
Number of Bits10
Sampling Rate (Per Second)40M
Number of Inputs8
Input TypeDifferential, Single Ended
Data InterfaceLVDS - Serial
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters8
ArchitecturePipelined
Reference TypeInternal
Voltage - Supply, Analog1.7 V ~ 1.9 V
Voltage - Supply, Digital1.7 V ~ 1.9 V
FeaturesSimultaneous Sampling
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package64-LFCSP-VQ (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD9212ABCPZ-40
Related LinksAD9212A, AD9212ABCPZ-40 Datasheet, Analog Distributor
AD9212ABCPZ-40 Details Description
Related parts for AD9212ABCPZ-40
Connector Header 60 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DVR LP 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 90.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf