Analog AD9231-20EBZ
AD9231-20EBZ picture photo
Mfg. Part Number
AD9231-20EBZ
Manufacturer
Product Category
Analog IC
Brief Description
12-Bit, 20 MSPS/40 MSPS/65 MSPS/80 MSPS, 1.8 V Dual Analog-to-Digital Converter IC
Datasheet Download
AD9231-20EBZ.pdf
Availability of AD9231-20EBZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AD9231-20EBZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AD9231-20EBZ
Internal Part NumberEIS-AD9231-20EBZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ADI
Delivery TimeIn stock, ship AD9231-20EBZ today.
SeriesAD9231-2
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount / Through Hole
PackagingTape and Reel / Tube / Tray
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for AD9231-20EBZ
Alternative Part (Replacement)EIS-AD9231-20EBZ
Country of OriginUSA
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ADI Product CategoryIC, Clock Timing, Data Acquisition, MCU DSP, PMIC...
Related LinksAD9231, AD9231-20EBZ Datasheet, Analog Distributor
AD9231-20EBZ Details Description
Related parts for AD9231-20EBZ
CAP CER 2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC ARM7 MCU 16KRAM W/ADC 144LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LIN VARIABLE GAIN AMP SOT23-6 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8MSOP datasheet.pdf
ADPT DIP16/SOIC16 EEPROM FLASH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
PAC-M340-SD15-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 500MW SOD123 datasheet.pdf