Texas Instruments ADC0801LCN/NOPB
ADC0801LCN/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
ADC0801LCN/NOPB
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 8BIT MPU COMPAT 20-DIP
Datasheet Download
ADC0801LCN/NOPB.pdf
Availability of ADC0801LCN/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADC0801LCN/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of ADC0801LCN/NOPB
Internal Part NumberEIS-ADC0801LCN/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Apr/2015
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTube
Number of Bits8
Sampling Rate (Per Second)10k
Number of Inputs1
Input TypeDifferential
Data InterfaceParallel
ConfigurationADC
Ratio - S/H:ADC-
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal, Supply
Voltage - Supply, Analog4.5 V ~ 6.3 V
Voltage - Supply, Digital4.5 V ~ 6.3 V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADC0801LCN/NOPB
Related LinksADC0801, ADC0801LCN/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
ADC0801LCN/NOPB Details Description
Related parts for ADC0801LCN/NOPB
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 60A D2PAK datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 50V 3A datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES 800 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount Solder datasheet.pdf
RELAY SSR 530VAC/25A DC datasheet.pdf