Texas Instruments ADC10030CIVT/NOPB
ADC10030CIVT/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
ADC10030CIVT/NOPB
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 10BIT 32-LQFP
Datasheet Download
ADC10030CIVT/NOPB.pdf
Availability of ADC10030CIVT/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADC10030CIVT/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of ADC10030CIVT/NOPB
Internal Part NumberEIS-ADC10030CIVT/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTray
Number of Bits10
Sampling Rate (Per Second)30M
Number of Inputs1
Input TypeSingle Ended
Data InterfaceParallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitecturePipelined
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog5V
Voltage - Supply, Digital5V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LQFP
Supplier Device Package32-TQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADC10030CIVT/NOPB
Related LinksADC10030, ADC10030CIVT/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
ADC10030CIVT/NOPB Details Description
Related parts for ADC10030CIVT/NOPB
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 28A POWER56 datasheet.pdf
SWITCH NAMEPLATE E-STOP 60MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf