NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. ADC1004S030TS/C1'1
ADC1004S030TS/C1'1 picture photo
Mfg. Part Number
ADC1004S030TS/C1'1
Brief Description
IC ADC 10BIT 30MSPS SGL 28SSOP
Datasheet Download
ADC1004S030TS/C1'1.pdf
Availability of ADC1004S030TS/C1'1
QUANTITY
ADC1004S030TS/C1'1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADC1004S030TS/C1'1
Internal Part NumberEIS-ADC1004S030TS/C1'1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package47
Series-
PackagingTube
Number of Bits10
Sampling Rate (Per Second)30M
Number of Inputs1
Input TypeSingle Ended
Data InterfaceParallel
ConfigurationADC
Ratio - S/H:ADC0:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSigma-Delta
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog5V
Voltage - Supply, Digital5V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADC1004S030TS/C1'1
ADC1004S030TS/C1'1 Details Description
Related parts for ADC1004S030TS/C1'1
IC DSC 16BIT 66KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO MONO AB MIC SC70-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS SD 16-SSOP datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf