Texas Instruments ADC104S101EVAL
ADC104S101EVAL picture photo
Mfg. Part Number
ADC104S101EVAL
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Analog to Digital Converters (ADCs)
Brief Description
BOARD EVALUATION FOR ADC104S101
Datasheet Download
ADC104S101EVAL.pdf
Availability of ADC104S101EVAL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADC104S101EVAL Order Process
Ship out your order
Specifications of ADC104S101EVAL
Internal Part NumberEIS-ADC104S101EVAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Analog to Digital Converters (ADCs)
Number of Bits10
Sampling Rate (Per Second)1M
Data InterfaceSerial
Input Range0 ~ 5.25 V
Power (Typ) @ Conditions11.4mW @ 1MSPS
Utilized IC / PartADC104S101
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADC104S101EVAL
Related LinksADC104S, ADC104S101EVAL Datasheet, Texas Instruments Distributor
ADC104S101EVAL Details Description
Related parts for ADC104S101EVAL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 20POS datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
D4N-2C72R datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 27.12MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTB 16POS datasheet.pdf