Texas Instruments ADC12DL080CIVS/NOPB
ADC12DL080CIVS/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
ADC12DL080CIVS/NOPB
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 12BIT 80MSPS DUAL 64-TQFP
Datasheet Download
ADC12DL080CIVS/NOPB.pdf
Availability of ADC12DL080CIVS/NOPB
QUANTITY
ADC12DL080CIVS/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of ADC12DL080CIVS/NOPB
Internal Part NumberEIS-ADC12DL080CIVS/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTray
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)80M
Number of Inputs2
Input TypeDifferential
Data InterfaceParallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters2
ArchitecturePipelined
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog3 V ~ 3.6 V
Voltage - Supply, Digital2.4 V ~ 3.6 V
FeaturesSimultaneous Sampling
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADC12DL080CIVS/NOPB
Related LinksADC12DL08, ADC12DL080CIVS/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
ADC12DL080CIVS/NOPB Details Description
Related parts for ADC12DL080CIVS/NOPB
IGBT 600V 34A 100W TO247AC datasheet.pdf
DIODE MODULE FULL BRIDGE SP6 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 36POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
SINGLE STATION BATTERY CHARGER K datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC datasheet.pdf