Integrated Device Technology (IDT) ADC1410S125HN-C18
ADC1410S125HN-C18 picture photo
Mfg. Part Number
ADC1410S125HN-C18
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
Datasheet Download
ADC1410S125HN-C18.pdf
Availability of ADC1410S125HN-C18
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADC1410S125HN-C18 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADC1410S125HN-C18
Internal Part NumberEIS-ADC1410S125HN-C18
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 07/Aug/2014
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits14
Sampling Rate (Per Second)125M
Number of Inputs1
Input TypeDifferential, Single Ended
Data InterfaceLVDS - Parallel, Parallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitecturePipelined
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog2.85 V ~ 3.4 V
Voltage - Supply, Digital1.65 V ~ 3.6 V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-HVQFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADC1410S125HN-C18
Related LinksADC1410S, ADC1410S125HN-C18 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
ADC1410S125HN-C18 Details Description
Related parts for ADC1410S125HN-C18
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OFFLINE SW PWM 7MLSOP datasheet.pdf
FILTER EMI 10000 PF C TYPE datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
AM1 HIGH CAPACITY SWITCH datasheet.pdf
KK RPC 254 HDR FRLK RA 09 CKT 15 datasheet.pdf
70 QMM, KZ 16 datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 30A 1.2 MOHM SMD datasheet.pdf